معاون عملیات سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر از نجات جان ۵۵ فرد مضطر حوادث مرتبط با محیط‌های آبی(غرق شدگی) از سوی امدادگران و نجاتگران هلال احمر در رودخانه‌ها، سواحل دریا و دریاچه پشت سدها در ۱۲۹ روز گذشته(دوشنبه) خبر داد.

به گزارش نیکوکار، محمدباقر محمدی با اعلام این مطلب افزود: از ابتدای فروردین تا ۶ مرداد ۱۳۹۹، در محیط های آبی ۲۹ استان کشور ۲۴۴ ماموریت امداد و نجات، توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر انجام شده که منجر به نجات ۵۵ غریق، انتقال ۱۹ غریق به مراکز درمانی و درمان سرپایی ۱۸ نفر در محل حادثه شده است.

وی ادامه داد: بیشترین ماموریت های امداد و نجات در محیط های آبی از نظر محل وقوع حادثه به ترتیب با ۱۱۰ ماموریت نجات در رودخانه ها (۴۵ درصد)، ۳۸ ماموریت نجات در دریاچه های پشت سدها ( ۱۴ درصد)  و ۳۸ مورد ماموریت نجات سواحل دریا (۱۵) درصد بوده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به انجام بیشترین ماموریت امداد و نجات در سه استان گیلان، البرز و مازندران تاکید کرد: بیشترین ماموریت های امداد و نجات در محیط های آبی به ترتیب در استان های گیلان با ۳۱ مورد ( ۱۲.۷ درصد از کل ماموریت)، مازندران  با ۲۱ مورد (۸.۶ درصد از کل ماموریت) و البرز  با ۱۹ مورد ( ۷.۷ درصد از کل ماموریت)  انجام شده است.

محمدی با اعلام هشدار زودهنگام بالا بودن آمار فوتی ها ناشی از حوادث مرتبط با محیط های آبی (غرق شدگی) افزود: متاسفانه طبق آخرین آمار و اطلاعات ارزیابی شده دریافتی تا کنون ۱۹۷ نفر از هموطنانمان در محیط های یادشده غرق و فوت شده اند.

وی اظهار داشت: از تمامی هموطنان می خواهیم تا از شنا کردن در رودخانه ها، سدها، استخرهای کشاورزی، سواحل و محیط‌های آبی بی‌ناجی ناشناخته جدا خودداری کنند، زودتر از دو ساعت پس از صرف غذا به شنا نپردازند، فقط در مناطق تحت نظارت ناجیان غریق شنا کنند و با دیدن پرچم سیاه و قرمز از شنا در منطقه خطر به ویژه در سواحل دریای خزر پرهیز کنند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه کرد: مسافران تابستانی سواحل شمالی کشور حتی المقدور در مسافت های طولانی به موازات ساحل شنا کنند، هنگام رعد و برق و توفان سریعا از آب خارج شوند، برای شوخی و گول زدن دیگران، خود را به حالت غریق نیندازند و هیچ گاه به تنهایی شنا نکنند.

این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر خطاب به مسافران تابستانی و گردشگران تابستانی گفت: هیچ گاه در تاریکی برای شنا به دریا نروید، در کنار دریا همواره مراقب کودکان خود باشید، از هل دادن یکدیگر در آب جدا خودداری کنید و هنگام شنا در فاصله زیاد مراقب قایق های عبوری باشید.

محمدی تصریح کرد: در صورت نبود ناجی غریق هنگام نیاز فرد در حال خطر، اگر عمق آب دریا مناسب بود با ایجاد زنجیره انسانی و با گرفتن دست یکدیگر و در صورت عمق زیاد با پرتاب وسایلی که خاصیت شناور دارد مانند یک تکه چوب یا کلمن آب، فرد را نجات دهند؛ استفاده از تیوب های لاستیکی می تواند خطرناک باشد از این رو فاصله خود را با ساحل ثابت نگه دارید و همواره تذکرات ناجیان غریق را جدی بگیرید.

وی از مردم خواست تا در صورت قرار گرفتن در وضعیت‌های اضطراری و پیچیده انواع حوادث و سوانح با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی فوری به انواع حوادث در سراسر کشور تماس بگیرند.

ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله های کمک های بشردوستانه به کشورهای آسیب دیده و متاثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور از جمله وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از بخش‌های اصلی جمعیت هلال احمر وظیفه دارد با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سراسر کشور اجرا کند.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/