رئیس سازمان بهزیستی کشور از افتتاح ۲۱۰۰ واحد مسکونی مددجویان سازمان بهزیستی کشور خبر داد و گفت: به دنبال افزایش هزینه ساخت مسکن و توقف برخی پروژه‌ها تسهیلات ویژه ۳۰ تا ۱۴۰ میلیون تومانی به عنوان کمک بلاعوض براساس پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها پرداخت می‌شود.

به گزارش نیکوکار، وحید قبادی دانا در مراسم افتتاح همزمان ۲۱۰۰ واحد مسکن مددجویان سازمان بهزیستی  با بیان اینکه از این تعداد واحد مسکونی ۴۶۶ واحد به خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول اختصاص می‌یابد، گفت: همچنین ۱۶۳۴ واحد نیز به سایر خانوارها مانند خانوارهای دارای یک فرد معلول و زنان سرپرست خانوار اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه این واحدها با همراهی وزارت راه، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، سپاه، خیرین مسکن ساز و بسیج سازندگی ساخته شده است، ادامه داد: متوسط متراژ این واحدهای مسکونی ۷۵ متر با تسهیلات بانکی تا ۴۰ میلیون تومان و ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای خانوارها ساخته شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: عملیات احداث واحدها در زمین‌های خود مددجویان بوده است. در خصوص افراد فاقد زمین، توسط وزارت راه و بنیاد مسکن شرایط مورد نیاز آماده شده است.

قبادی دانا با بیان اینکه از ابتدای تاسیس سازمان بهزیستی کشور ۱۲۶ هزار واحد مسکونی برای مددجویان ساخته شده است، تصریح کرد:۹۰ هزار واحد مسکونی نیز از ابتدای دولت یازدهم ساخته شده است. همچنین ۴۵ هزار واحد هم در دست احداث است.

وی با بیان اینکه قراردادهای احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی نیز توسط بنیاد مسکن در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت منعقد شده است، ادامه داد: همچنین قرارگاه محرومیت زدایی مسئولیت ساخت ۵۲۵۲ واحد مسکونی به ویژه در مناطق مرزی، بسیج سازندگی ۵ هزار واحد روستایی با اولویت روستاهای سیل‌زده و قرارگاه خاتم الانبیا ۱۵ هزار واحد مسکونی را به عهده گرفته‌اند.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور در برنامه مشترک سال ۹۴ پروژه ساخت مسکن با چندین نهاد برای خانوارهای دارای دو معلول به بالا شروع شده است. همان زمان اطلاعات ۱۴ هزار و ۳۰۰ خانوار احصاء شد و تاکنون ۸۷۰۰ واحد نیز تحویل داده شده است. از این تعداد ۴۶۰۰ واحد در مناطق شهری و ۴۱۰۰ واحد نیز در مناطق روستایی بوده‌اند.

قبادی دانا با بیان اینکه هزینه ساخت مسکن در مدت اخیر افزایش یافته و برخی پروژه‌ها متوقف شده‌اند، ادامه داد: به همین دلیل در جلسه‌ای مشترک با وزیر تعاون، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مسکن تسهیلات ویژه ۳۰ تا ۱۴۰ میلیون تومانی به عنوان کمک بلاعوض براساس شرایط پیشرفت فیزیکی بنا پرداخت می‌شود.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور برای خانوارهای دو معلول به بالا ۵۵۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شده که از این میزان ۳۱۰ میلیارد هم هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز در ۲۹ استان  هم پروژه های ساخت مسکن افتتاح می‌شود، اظهار کرد: همانطور که می‌دانید در بودجه‌های دولتی سازمان بهزیستی برای تامین اجاره بها و ودیعه مسکن مددجویان بودجه‌ای دیده نشده است اما با همراهی بنیاد مستضعفان در این بخش نیز اقدامات موثری صورت گرفته است.

به گفته قبادی دانا ۱۰۰ هزار خانوار پشت نوبت دریافت مسکن هستند که برای تامین مسکن این تعداد به بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان در زمنیه ودیعه مسکن، ۳۰ میلیارد تومان کمک هزینه اجاره بها و ۷۵ میلیارد تومان هم تسهیلات قرض الحسنه ودیعه مسکن در نظر گرفته است که در شهرها و روستاها بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون با بازپرداخت ۵ ساله پرداخت می‌شود. همچنین این تسهیلات در صندوق امداد ولایت قرار گرفته است که ۲۵ میلیارد تومان دیگر توسط صندوق هم افزایی شده است.

انتهای پیام/