مدیر بهزیستی شهر تهران با اشاره به اینکه در سال 99 حمایت اجتماعی از 800 کودک کار و خیابانی انجام می‌شود، گفت: از امروز توانمندسازی خانواده 600 کودک کار و خیابانی در تهران که در گذشته شناسایی شده بودند، آغاز شد.

به گزارش نیکوکار، سعید آرام مدیر بهزیستی شهر تهران درباره حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار و خیابانی اظهار داشت: از سال گذشته قرار بود طرح حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار و خیابانی آغاز شود و برنامه ‌ریزی‌های لازم نیز در این خصوص انجام شد تا از بهمن ماه سال ۹۸ به صورت رسمی آغاز شود ولی با شیوع ویروس کرونا در کشور به خصوص در شهر تهران، این اقدام به تعویق افتاد.

وی بیان داشت: بر اساس ابلاغ ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا، جمع‌آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی متوقف شد تا از شیوع این ویروس جلوگیری شود و در همین راستا جمع آوری معتادان متجاهر هم لغو شد.

وی یادآور شد: ولی سازمان بهزیستی نمی‌توانست کار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رها کند و جلسات مختلفی در خصوص حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار و خیابانی صورت گرفت؛ در سال ۹۸ با اقدامات و هماهنگی‌های دستگاه‌های ذی‌ربط در این حوزه ۴۵۰ کودک کار و خیابانی جمع آوری شدند و در محل‌های دولتی ساماندهی و خدمات لازم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دریافت کردند.

وی افزود: در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، پک‌های بهداشتی نیز طی چند وقت گذشته به این کودکان داده شد و می‌توان گفت طی یک ماه هر هفته بسته‌های بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی‌کننده در بین کودکان کار و خیابانی توزیع شده است و در مجموع بیش از ۱۶ هزار بسته برای این کودکان تاکنون توزیع شده است.

آرام اضافه کرد:‌ در راستای توزیع این بسته‌های بهداشتی آموزش‌های لازم نیز از طریق کارشناسان به کودکان داده می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار و خیابانی از امروز ۶۰۰ کودک خیابانی که طی برنامه‌های مختلف شناسایی شدند و پرونده دارند فرایند توانمندسازی خانواده‌های آنها آغاز شده است.

وی گفت: ‌این تعداد از کودکان کار و خیابانی از طریق ۴ مؤسسه غیر دولتی و تشکل‌های مردم نهاد کار توانمند سازی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آغاز می‌کنند و در یک پروسه، یک نفر از اعضای خانواده آنها که شرایط توانمندسازی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد شناسایی و با هماهنگی‌ که با سازمان فنی و حرفه‌ای صورت گرفته است، اقدامات لازم جهت توانمندسازی این افراد صورت می‌گیرد و زمینه اشتغال برای خانواده این افراد فراهم می‌شود.

وی یادآور شد: حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار و خیابانی نیز از اواسط خرداد آغاز می‌شود و ۳ مرکز غربالگری در تهران آماده شده است که با حضور پزشک و دستگاه اسکن عنبیه، کار ساماندهی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آغاز می‌کنند و در این خصوص یک بانک اطلاعاتی نیز ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: ۴ مسکن اسکان موقت نیز در تهران در نظر گرفته‌ایم و با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد از کودکان کار و خیابانی اتباع بیگانه هستند بنابراین دو مرکز آن به کودکان غیر ایرانی اختصاص داده شده است که با هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره کل اتباع و امور خارجه استان تهران حدود ۲۱ روز این کودکان در مراکز اسکان موقت حضور پیدا می‌کنند تا نسبت به طی فرایند قانونی آنها اقدام شود.

آرام بیان داشت: در بحث حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار و خیابانی به دنبال فرایند ضربتی نیستیم و در طول سال نسبت به ساماندهی کودکان کار و خیابانی اقدام می‌شود و امیدواریم با این اقدامات این معضل از جامعه ما رخت ببندد.

وی درباره تعداد کودکان کار و خیابانی در شهر تهران نیز اظهار داشت: در حال حاضر ۲ هزار نفر از این کودکان از مراکز آموزشی و خدماتی ما خدمات دریافت می‌کنند و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با فرمانداری تهران داشتیم در سال ۹۹، حمایت‌های اجتماعی از ۸۰۰ کودک کار و خیابانی ساماندهی انجام می‌شوند.

 

منبع: فارس

 

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌