نخستین همایش فقرپژوهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با شعار «مقابله با فقر نیازمند اراده، آگاهی و حمایت‌گری است» طی روزهای ۲۵ و ۲۶ دی برگزار می‌شود. اختتامیه جشنواره پایان‌نامه‌های برتر دانشجویی در حوزه فقر نیز در چارچوب همایش فقرپژوهی در تاریخ ۲۶ دی ماه در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.

به گزارش نیکوکار، بنا به اطلاعیه سایت رسمی این همایش (www.poverty-research.ir) هدف از برگزاری این همایش، شناخت و تقویت اجتماع ملی پژوهشگران حوزه فقر، تعامل میان حوزه «سیاست‌گذاری- اجرا» و «دانشگاه- پژوهش» و تشویق و ترغیب دانشگاهیان به انجام پژوهش‌های حاوی توصیه سیاستی در زمینه ابعاد مختلف فقر عنوان شده است.

در این همایش علاوه بر معرفی برگزیدگان برترین پایان‌نامه‌ها  و رساله‌های دانشجویی حوزه فقر، پنل‌هایی درباره «فقر چندبعدی» و «فقر آموزشی» با ارائه اساتید دانشگاه، پژوهشگران و مسئولان اجرایی برگزار خواهد شد. سه پنل تخصصی این همایش با عنوان‌های «تحلیل فقر چندبعدی در ایران»، «مبارزه با فقر آموزشی (تحلیل رویکرد برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۸)» و «رسانه، بازنمایی و مطالعه فقر (اثر برگزیده دانشجویی در حوزه فقر از نگاه خبرنگاران)» در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه (۲۵ و ۲۶ دی) مطابق جدول زمان‌بندی زیر برگزار خواهد شد.

آثار برگزیده دانشجویی در حوزه فقر در این همایش ارائه و مورد بحث مخاطبان و خبرنگاران مشارکت کننده در همایش قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است از میان آثار حاضر در همایش از پایان‌نامه‌های برتر تجلیل خواهد شد.

در پنل«مبارزه با فقر آموزشی (تحلیل رویکرد برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۸)»، علی زرافشان (معاون سابق متوسطه وزارت آموزش و پرورش)، علی باقرزاده (مشاور وزیر و رئیس مرکز اطلاع‌رسانی حوزه وزارتی آموزش و پرورش)، احمد میدری (معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، زهرا میلاعلمی (عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران)، طیبه موسوی (کارشناس آموزش و پرورش)، سعید نوری آزاد (فعال رسانه‌ای)، مهدی بهلولی (فعال صنفی فرهنگیان) و شمار دیگری از مسئولان اجرایی و دانشگاهیان به طرح بحث و سخنرانی خواهند پرداخت.

در پنل «تحلیل فقر چندبعدی در ایران»، باقر درویشی (عضو هیئت علمی دانشکدۀ اقتصاد دانشگاه ایلام)، یعقوب اندایش (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز)، علی دینی‌ترکمانی (عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی)، میرحسین موسوی (عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا)، اسمعیل ابونوری (عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان)، فرشاد فاطمی اردستانی (عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف)، مریم شریفیان ثانی (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم زیستی و توان‌بخشی)، سیدهادی موسوی نیک (مدیر کل دفتر مطالعات رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و همچنین شماری از دانش‌اموختگان که در زمینه فقر چندبعدی کار پژوهشی انجام داده‌اند (مرتضی نصرت‌آبادی، جواد عرب یارمحمدی، مرضیه گودرزی) به ارائه بحث و گفت‌وگو خواهند پرداخت.

در پنل «رسانه و فقرپژوهی»، آثار برگزیده دانشجویی توسط شورای علمی از حیث عمومی و مسئله‌محور بودن و ارزش رسانه‌ای توسط شماری از خبرنگاران پیش‌کسوت و جوان حوزه‌ی اجتماعی و فقر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

اختتامیه همایش و تقدیر از برگزیدگان دانشجویی و اساتید راهنمای این دانش‌آموختگان نیز در چارچوب اختتامیه سومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی در روز پنج‌شنبه ساعت ۱۵ تا ۱۸ در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است اختتامیه همایش با حضور وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و علوم، تحقیقات و فناوری و برخی مسئولان دیگر برگزار خواهد شد.

شاخص فقرچندبعدی می‌تواند تصویر کاملی از افرادی که در فقر زندگی می‌کنند، ارائه دهد

به گزارش ایسنا، پنل تخصصی «تحلیل فقر چندبعدی در ایران» در چارچوب همایش فقرپژوهی در روز چهارشنبه ۲۵ دی برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که شاخص فقر چندبعدی برای اولین بار توسط آلکایر و فاستر برای ۱۰۹ کشور جهان در سال ۲۰۰۷ محاسبه شد. این شاخص سپس در سال ۲۰۱۰ توسط طرح مبارزه با فقر و توسعه انسانی مؤسسه آکسفورد (OPHI) و برنامه توسعه سازمان ملل بسط و توسعه یافت. شاخص فقر چند بعدی هر ساله توسط مؤسسه OPHI محاسبه و نتایج آن بر روی وب‌سایت رسمی آن منتشر می‌شود. شاخص فقر چندبعدی سنجه‌ای بین‌المللی از فقر حاد است و بیش از ۱۰۰ کشور در حال توسعه به محاسبه این شاخص پرداخته‌اند.

برای محاسبه این شاخص از عوامل مختلفی به‌غیر درآمد، در تعیین فقر استفاده شده‌ است. این شاخص مکمل اندازه‌گیری فقر بر پایه درآمد است زیرا ملاحظات مبتنی بر محرومیت شدید در ابعاد آموزش، سلامت و استانداردهای زندگی را شامل شده و به طورکلی مؤلفه‌های سازنده آن نشانگر وجود رفاه در خانوار محسوب می‌شوند. تمرکز جنبه‌های مختلف توسعه بر رویکرد پولی و درآمد، از جمله دلایل ناکامی برنامه‌های فقرزدایی در کشورهای در حال توسعه عنوان می‌شود. برهمین اساس، علت اصلی فقر، کمبود یا نبود درآمد نیست بلکه دلیل آن نبود قابلیت لازم در افراد فقیر برای خروج از وضعیت فقر است. شاخص فقر چندبعدی به محاسبه این قابلیت‌های لازم در زندگی افراد می‌پردازد.

شاخص فقرچندبعدی می‌تواند تصویر کاملی از افرادی که در فقر زندگی می‌کنند، ارائه دهد. علاوه بر این روش محاسبه آن اجازه می‌دهد تا مقایسه‌ای بین کشورها و مناطق مختلف جهان از لحاظ فقر شکل گیرد و همچنین می‌توان مقایسه ای درون کشوری بین اقوام مختلف، خانوارهای ساکن مناطق روستایی یا شهری انجام داد. این ویژگی‌ها سبب شده که شاخص فقر چندبعدی به ابزاری تحلیلی برای شناسایی افراد آسیب‌پذیر تبدیل شود. به‌علاوه شاخص فقر چندبعدی آشکارکننده الگوی فقر در کشورها و در طول زمان است که سیاست‌گذاران را قادر می‌سازد تا به‌طور مؤثر منابع را هدف قرار داده و سیاست‌های مؤثرتری برای رفع فقر طراحی کنند.

همایش فقرپژوهی عنوان همایشی است که به همت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برپا شده و در سال جاری جشنواره آثار دانشجویی برتر در حوزه‌ی فقر را نیز در دل خود جای داده است. کلیه علاقمندان به مشارکت در کنفرانس می‌توانند برای ثبت‌نام به سایت کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی (http://gppconference.ir) مراجعه کنند. برای دانشجویان و محققان حوزه فقرپژوهی تخفیف ۷۰ درصدی برای ثبت‌نام لحاظ می‌شود. دانشجویان و دانش‌اموختگانی که دارای اثر پژوهشی در حوزه فقر بوده و مایل به استفاده از این تخفیف هستند می‌توانند با دبیرخانه همایش فقرپژوهی به شماره ۶۶۵۹۱۳۶۴ تماس حاصل کنند.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/