راهنمایان تورهای گردشگری و موزه­ها برای تعامل صحیح با شهروندان دارای معلولیت و ارائه خدمات به آنها طبق برنامه منظم آموزش می­‌بینند.

به گزارش نیکوکار، ‌ ایجاد بستر توسعه گردشگری افراد معلول نه تنها در راستای پاسخ به حقوق برابر آنان برای مشارکت اجتماعی در سطح جهان و به ویژه در دهه اخیر به شدت مورد توجه دولت‌­ها قرار گرفته است، بلکه صنایع گردشگری با ایجاد تسهیلات دسترس­‌پذیری تلاش می­‌کنند افراد معلول را به شکل روزافزون به خریداران خدمت گردشگری و تأمین بخشی از منافع مالی در این عرصه تبدیل کنند.

سومین جلسه میز ملی گردشگری در راستای دو محور اصلی جلسه، اولویت‌­بندی اقدامات میز ملی گردشگری دسترس­‌پذیر در سال جاری و ترسیم اقدامات دسترس­‌پذیری موزه‌­های کشور برگزار شد.

بر اساس تصمیم میز ملی گردشگری دسترس‌­پذیر، آموزش منظم و طبق برنامه راهنمایان موزه‌­ها و عرصه گردشگری برای تعامل صحیح و ارائه خدمت به گردشگران دارای معلولیت مبتنی بر رعایت شأن این افراد و درک علمی از نیازهای آنان در این عرصه به عنوان یکی از مهم­ترین الزامات توسعه گردشگری دسترس­‌پذیر مصوب شده است. آموزش این عوامل با پشتیبانی مالی وزارت میراث فرهنگی و منطبق با برنامه منظم پایدار صورت می­‌پذیرد؛ البته تاکنون گروه‌­های مختلفی از راهنمایان گردشگری نیز آموزش دیده­‌اند.

آموزش راهنمایان تورهای گردشگری برای تعامل با معلولان

اولویت‌­های مناسب­‌سازی و دسترس­‌پذیری موزه‌­ها نیز از جمله مواردی است که متناسب با نیازهای تخصصی گروه­‌های مختلف دارای معلولیت از جمله ناشنوایان و نابینایان تکمیل و به تصویب رسیده است.

نمایندگان گروه­‌های هدف دارای معلولیت، بر الزام همه دستگاه‌­های اجرایی برای پیش­‌بینی بودجه دسترس‌­پذیری اماکن و تأسیسات تاکید دارند و از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز درخواست مؤکد شده است که بودجه دسترس­‌پذیری اماکن گردشگری کشور را با اولویت موزه­‌ها و اماکن تاریخی در بودجه ۱۴۰۲ کشور پیش­‌بینی و به دولت ارائه دهد.

ضرورت استفاده از فناوری‌­های نوین برای ارائه اطلاعات گردشگری و تاریخی به همه افراد به ویژه افراد دارای معلولیت از دیگر مواردی است که در جلسه میز ملی گردشگری به تصویب رسیده و مقرر شده است که تدوین نرم‌­افزارهای کاربردی ارائه اطلاعات اماکن گردشگری به افراد نابینا و ناشنوا با همکاری شرکت­‌های دانش بنیان پیگیری شود.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزاری جشنواره‌­ها و رویدادهای مروج گردشگری دسترس­‌پذیر با جلب مشارکت همه دستگاه­‌ها ضروری دانشته و بر شرکت گسترده تشکل­‌های افراد معلول در نمایشگاه­‌های گردشگری سال جاری در سطح ملی و استانی با فراهم کردن امکان عرضه صنایع دستی افراد معلول و برگزاری جشنواره­‌های ترویجی گردشگری افراد معلول تاکید کرد.

امروزه ارائه تورهای اسکی ویژه معلولان، غواصی برای افراد معلول از جمله نابینایان و حضور افراد معلول در تورهای طبیعت­گردی حتی در مناطق صعب­‌العبور به امری عادی تبدیل شده است.  موزه­‌های جهان نیز علاوه بر دسترس‌­پذیری فیزیکی با استفاده از فناوری‌­­های گسترده اطلاعاتی ـ ارتباطی ارائه اطلاعات کلیه اشیاء موجود در موزه­‌ها را به افراد ناشنوا و نابینا از طریق نرم­‌­افزارهای کاربردی یا دستگاه‌­های راهنمای صوتی در اختیار این گروه قرار می‌­دهند و آشنایی نابینایان با اشیاء موزه­‌ها از طریق ماکت در دسترس است.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/