مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر از دریافت ۴۹۳ درخواست جست وجوی اتباع افغانستانی مفقود بدلیل منازعات مسلحانه و مهاجرت برای بازپیوند به خانواده به هلال‌احمر ایران خبر داد.

به گزارش نیکوکار، حسن اسفندیار افزود: این شمار درخواست باز پیوند خانواده (Restoring Family Links) از ابتدای سال جاری تاکنون به اداره عملیات و برنامه های بشردوستانه هلال احمر ارسال شده که بیشترین متقاضیان جست و جو در کشور را افغانستانی ها به دلیل جنگ های داخلی، حضور آمریکا و مهاجرت جمعی به سایر کشورهای دنیا تشکیل می دهند که در این زمینه ۴۹۳ مورد تقاضای جست وجوی از سوی افعانستانی های داخل ایران به هلال احمر دریافت شده که ۳۱ مورد از این درخواست ها با خانواده هایشان در خارج از کشور به نتیجه رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین در مدت یادشده ۱۱۸ مورد درخواست جست وجوی اتباع ایرانی به این اداره کل ارسال شده که ۹ مورد از آنها برای باز پیوند خانواده شناسایی و به نتیجه رسیده است.

مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال احمر توضیح داد: جست وجوی ایرانیانی که در خارج از کشور به سر می برند، بنا به درخواست خانواده هایشان، شرایط منطقه و منوط به داشتن اطلاعات کافی و تکمیل فرم های پرسشنامه جست و جو (Tracing request) که یک فرم استاندارد رایج در میان جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در سراسر دنیاست، صورت می پذیرد.

اسفندیار اضافه کرد: همچنین جست وجوی اتباع خارجی سایر کشورها در داخل ایران بنا به درخواست متقاضیان خارجی از طریق تکمیل پرسشنامه جست وجو جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و منوط به داشتن اطلاعات کافی از جمله مشخصات فرد مورد نظر، نام کامل (به زبان محلی)، نام پدر، نام مادر، نام مستعار، تاریخ تولد، سن، جنسیت، محل تولد، ملیت، شغل، آخرین آدرس محل کار، وضعیت خانوادگی (مجرد یا متاهل، مطلقه یا نامشخص) و مشخصات شناسنامه ای یا گذرنامه ای افراد مفقود شده انجام می شود.

وی افزود: وظیفه اداره جست وجوی مفقودان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برقراری ارتباط میان افراد جدا افتاده از خانواده هایشان و تبادل پیام های خانوادگی میان ایرانیان زندانی در خارج از کشور با خانواده هایشان در ایران و جست و جوی مفقودان و گمشدگان ایرانی در سایر کشورها است.

مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال احمر گفت: در مراحل جست وجوی مفقودان، استفاده از سامانه های اطلاعاتی به خصوص بانک های اطلاعاتی اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور، اداره امور اجتماعی وزارت امورخارجه، اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی نیروی انتظامی، اداره ثبت احوال و پلیس بین الملل برای باز پیوند خانواده ها بسیار حیاتی و حائز اهمیت است.

وی اظهار داشت: افرادی که از بستگان خود در خارج از کشور خبر ندارند یا مهاجرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و اطلاعی از وابستگان خود در ایران ندارند، می توانند از طریق جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر کشورهایی که در آن ساکن هستند برای یافتن بستگانشان اقدام کنند.

«یکی از وظایف جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر، جست و جو و باز پیوند خانواده افرادی است که به دلیل منازعات مسلحانه، مهاجرت، سوانح طبیعی یا هر نوع جدایی از خانواده خود بی اطلاع، ارتباطشان قطع یا مفقود شده باشند.»

در راستای انجام این ماموریت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران سابقه ای طولانی دارد که گوشه ای از آن جستجوی مفقودین جنگ تحمیلی و پیگیری وضعیت اسرای ایرانی در عراق از طریق کمیته بین المللی صلیب سرخ، جست و جوی اتباع افغانستان از طریق جمعیت های ملی دیگر کشورها و سازمان های مربوطه داخلی، جست و جوی مهاجران ایرانی از طریق جمعیت های ملی دیگر کشورها و سازمان های مربوطه داخلی و جست و جوی دیگر اتباع خارجی از طریق سازمان های مرتبط داخلی است.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده‌ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.

این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت‌ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

جمعیت هلال احمر اکنون در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه‌های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، چهار معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، آموزش و پژوهش، پشتیبانی و منابع انسانی، معاونت امور بین الملل، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائران عتبات عالیات است.

همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می‌کند.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه‌ای بیش از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفت‌گانه نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/