کد خبر: 9068

با رای اکثریت اعضای شورای شهر واگذاری ۸ مرکز بهاران به بهزیستی منتفی شد.

به گزارش نیکوکار، در جلسه امروز شورای شهر تهران ادامه بررسی لایحه «مجوز واگذاری حق بهره‌برداری از ۸ مرکز بهاران به سازمان بهزیستی تهران» در دستور کار شورا قرار گرفت.

محسن هاشمی با بیان اینکه لایحه این واگذاری ارسال و در کمیسیون مشترک محیط زیست و سلامت و فرهنگی و اجتماعی بررسی و رد شد افزود: با توجه به شکل گرفتن بحث‌های پراکنده در صحن قرار بر ارسال گزارش واضح‌تری شد. در این گزارش قرار بود در هر منطقه یک مرکز بهاران داشته باشد و عمدتا برای بازپروری معتادان متجاهر اقدام می‌کردند اما در این گزارش عملا این اتفاق خیلی کم رخ داده است.

هاشمی افزود: در ۲۶ مورد ارائه شده تعداد زیادی مشخصا تغییر کاربری داده‌اند و در جهتی که باید فعالیت می‌کردند قرار ندارند. بعلاوه آن تعدادی که فعال هستند نیز در راستای بازپروری معتادان بکار گرفته نشده است. بعلاوه در این گزارش مشخص نشده است آن تعدادی که واگذار شده از طریق شهرداری واگذار شده است یا بهزیستی.

او ادامه داد: در بین مراکز ۲۶ مورد آماده بوده و برخی از آنها مشغول به کار هستند. برای مثال در مرکز منطقه ۵، اقدامات خوبی انجام شده است. برخی از این مراکز توسط شهرداری مناطق به دیگران واگذار شده است. اکنون منطقه ۴ و ۵ فعال و در حال کار هستند و یک مرکز در منطقه ۵ به بهزیستی داده شده است که برای نگهداری کودکان کار استفاده می‌شود.

یگانه افزود: در منطقه ۸ نیز دو مرکز به بهزیستی واگذار شده است. مراکز منطقه ۱۱ و ۱۳ آماده بهره برداری و مرکز منطقه ۱۲ در حال استفاده است.مراکز در منطقه ۱۴ شهرداری مشغول به فعالیت است و در منطقه ۱۶ به موسسه طلوع بی‌نشان‌ها واگذار شده است.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه در مراکز بهاران شهرداری تهران هیچ هزینه‌ای نمی‌کند گفت: اما ساختمان برای شهرداری است و به مراکز مورد تایید بهزیستی تحویل داده می‌شود. با تفاهم‌نامه‌ای که با بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر دارند هر شب نفر ۳۵ تومان دریافت می‌کنند. در مراکز بهاران اکنون ۳۰۰ نفر اسکان داده شده‌اند و تعهد داده‌ایم که آن را تا پایان سال به هزار نفر می‌رسانیم.

یگانه افزود: نهادهای بالا دستی اصرار به واگذاری این مراکز به بهزیستی دارند. برخی دوستان کمیسیون اجتماعی می‌گویند که کار ما جرم است اما کار قبلی ما در واگذاری تخلف نیست اما لایحه را نیز پس نخواهیم گرفت.

هاشمی در واکنش به صحبت‌های معاون شهردار گفت: آیا از این لایحه دفاع می‌کنید و می‌خواهید به بهزیستی واگذار شود یا خیر؟

یگانه گفت: نمی‌خواهیم به بهزیستی واگذار شود اما براساس تعریفی که از دستورات داریم آن را پس نمی‌گیریم.

هاشمی گفت: پس شما لایحه قلابی فرستادید و همه رای دهید که لایحه باید پس فرستاده شود. ما نمی‌خواهیم مسئولیت را برعهده بگیریم. شهرداری علاقه‌مند نیست و آن را به شورا واگذار کرده است.

صحبت‌های معاون شهردار با واکنش‌های متعددی از سوی اعضای شورا مواجه شد. الهام فخاری در واکنش به این اظهارات گفت: توضیحات جلسه گذشته شهرداری مبهم بود و اشاره در هم آمیخته‌ای به گرم خانه‌ها و مراکز بهاران شده بود. کارکرد مراکز بهاران توان افزایی اجتماعی و مهارت آموزی پس از ترک اعتیاد است. نماینده شهرداری نیز به صراحت می‌گوید که قصد واگذاری این مراکز را ندارد.

ناهید خداکرمی با اشاره به هزینه ۴۰ تا ۵۰ میلیونی که برای اجاره مراکز بهاران صرف می‌شود گفت: شهرداری همه جا زمین و سرمایه می‌گذارد و می‌گوید که هزینه نمی‌کند. شهرداری هم ساختمان خود را داده و هم اجاره نمی‌گیرد و این هزینه باید در جای مناسب صرف شود در صورتی که بهره‌وری این مراکز بسیار پایین است.

بهاره آروین نیز گفت: ۱۶ مرکز بهاران غیرفعال یا در حال تغییر کاربری است. این نشان می‌دهد که ما مرکزی را به این عنوان اما به کام دیگری ساخته‌ایم. شهرداری تخصص لازم در زمینه اعتیاد را ندارد و گزارش موجود نیز گواه این امر است.

وی افزود: در گرمخانه‌ها نیز ساختمان می‌دهیم و به اداره کننده مکان نیز شبی ۳۰ تومان می‌دهیم اما بهزیستی پولی نمی‌دهد و شبی ۱۱ تومان می‌دهد. این دو مرکز که به بهزیستی واگذار شده، برای ساماندهی کودکان کار واگذار شده است. اما دوستان شهرداری بدون مجوز شورا این مراکز را برای کودکان کار واگذار کرده‌اند.

در نهایت این لایحه با موافقت اکثریت اعضای شورای شهر رد و واگذاری ۸ مرکز بهاران به بهزیستی منتفی شد.

منبع: ایلنا

انتهای پیام/