رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه افراد دارای معلولیت یکی از گروه های در اولویت امدادرسانی در سوانح و بلایا هستند، اظهار کرد: محل زندگی تمامی مددجویان مستمری بگیر به روی نقشه براساس جی پی اس مشخص شده که اینگونه می توانیم پیشگیرانه در سوانح و بلایا به آنها کمک و یا در زمان حادثه به صورت هدفمند و نقطه ای به آنها مراجعه و مشکلات آنها را در وهله اول رفع کنیم.

به گزارش نیکوکار، وحید قبادی دانا در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر دو دستگاهی هستند که در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی از سازمان بهزیستی در حوزه اجتماعی و توانبخشی و از جمعیت هلال احمر در حوزه امدادی نام برده شده است. همکاری نزدیک دو دستگاه می تواند باعث هم افزایی در زمینه ارتقای کیفیت خدمات به جامعه هدف هر دو مجموعه شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سازمان بهزیستی طبق قانون برنامه ششم توسعه متولی سلامت اجتماعی است، در حوزه های سلامت اجتماعی از ظرفیتهای خوبی برخوردار است؛ بیش از ۳۰۰۰ مرکز مشاوره و روانشناسی این ظرفیت را می دهد که سازمان بهزیستی بتواند در سوانح و بلایا به کمک جمعیت هلال احمر بیاید و مجموعه تیم های مهم که در بلایا فعال می شود، بتواند نقش آفرینی کند کما اینکه در سالهای اخیر این همکاری بوده و امید است که منسجم تر و قوی تر ادامه یابد.

رییس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در کشور داریم و در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این مشکل حس می شود در حوزه توانبخشی است که هر دو دستگاه در این حوزه فعالیتها و سابقه خوبی را دارند. جمعیت هلال احمر در ارتباط با اندام مصنوعی و فعالیتهای توانبخشی سابقه دیرینه ای دارد. جمعیت هلال احمر با توجه به سابقه خوبی که در سوانح و بلایا داشته می تواند در حوزه توانبخشی در سطح کشور کمک کند. سازمان بهزیستی نیز بیش از ۲۵۰۰ مرکز توان بخشی به صورت مراکز روزانه و شبانه روزی دارد و فعالیتهایی را در زمینه ارتقای وضعیت جسمانی افراد دارای معلولیت های جسمی و حرکتی در دستور کار داشته و دارد که می تواند این هم افزایی کمک بیشتری را برای مجموعه افرادی که نیازمند به خدمات توانبخشی در کشور هستند در کنار وزارت بهداشت ایفا کند.

قبادی دانا با بیان اینکه یکی از اهداف هر دو مجموعه جلب مشارکتهای اجتماعی و ارتقای مسئولیت اجتماعی در سطح جامعه است که می تواند منجر به افزایش سرمایه اجتماعی در کشور شود، گفت: مجموعه هایی که در هر دو دستگاه فعال هستند می توانند در این زمینه مشارکت خوبی را داشته باشند. در سیلی که سال گذشته در ۲۴ استان اتفاق افتاد همکاری نزدیکی بین این دو مجموعه را شاهد بودیم، و مواردی از این دست نشان می دهد که همکاری نزدیک این دو دستگاه می تواند منشاء خیر باشد.

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه افراد دارای معلولیت یکی از گروه های در اولویت امدادرسانی در سوانح و بلایا هستند، اظهار کرد: اقدامی که انجام دادیم این است که محل زندگی تمامی مددجویان مستمری بگیر در روی نقشه براساس جی پی اس مشخص شده که این امکان را می دهد که بتوانیم پیشگیرانه در سوانح و بلایا به آنها کمک کنیم و یا در زمان حادثه بتوانیم به صورت هدفمند و نقطه ای به انها مراجعه داشته و مشکلات آنها را در وهله اول رفع کنیم و این مهم می تواند در دستور کار دو دستگاه قرار گیرد. همانطور که در سال گذشته این مکان یابی را برای بیش از ۴۰ هزار مرکز مختلفی که تحت پوشش سازمان است، داشتیم و با پیشرفت سیل، به صورت پیشگیرانه مراکز توانبخشی و نگهداری فرزندان دارای سرپرست غیرموثر و شیرخوارگاه ها را می توانستیم جا به جا کنیم و این جابه جایی باعث می شد بتوانیم از آسیب احتمالی برای مددجویان که در مراکز بودند پیشگیری کنیم.

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه این مراسم بیان کرد: جمعیت هلال احمر به عنوان بزرگترین ان جی او جهانی باتوجه به ارتباطی که با فدراسیون جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ در دنیا دارد، می تواند از این ظرفیت برای کمک به جامعه هدف بهزیستی گام بردارد. در تجربه کرونا شاهد این همکاری نزدیک بین جمعیت هلال احمر و سازمان بهزیستی در مراکز نگهداری سالمندان و معلولان بودیم که امید است این موضوع به صورت سازمان یافته تر ارتقا یابد و از این ظرفیت بتوانیم در جهت خدمت رسانی به جامعه استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد که جمعیت هلال احمر در دو سال اخیر مبلغ ۵۰ میلیارد تومان به جامعه هدف سازمان بهزیستی کمک کرده است.
منبع: ایسنا

انتهای پیام/