رییس سازمان بهزیستی کشور از افتتاح از ۱۹۴۳ واحد مسکونی ویژه مددجویان خبر داد و گفت: ۱۲۰۹ واحد آن مربوط به خانواده های دارای یک معلول و زنان سرپرست خانوار خواهد بود و ۷۳۴ واحد آن نیز مختص خانواده هایی است که حداقل دارای دو معلول و بیشتر هستند.

به گزارش نیکوکار، وحید قبادی دانا در آئین واگذاری ۱۹۴۰ مسکن افراد دارای معلولیت بیان کرد: یکی از وظایف سازمان بهزیستی در جهت توانمندسازی مددجویان تحت پوشش، کمک به تهیه مسکن است. از ابتدای تاسیس سازمان بهزیستی تاکنون حدود ۱۳۰هزار واحد مسکونی تسهیل گری و واگذار شده است که ۱۰۴ هزار واحد آن برای افراد دارای معلولیت بوده است.

وی اظهار کرد: سال گذشته در هفته جهانی افراد دارای معلولیت، مقام معظم رهبری جمله ای به این مضمون فرمودند که مسئول حقیقی کمک به معلولان فقط سازمان بهزیستی نیست، بلکه همه مردم و بخش های دولتی و غیردولتی و سازمانهای انقلابی هستند. تجلی این فرمایش مقام معظم رهبری در موضوع کمک به خانواده های دارای معلولیت در حوزه مسکن خودش را به وضوح نشان می دهد. در سال ۹۴، پنج مجموعه مختلف در سطح کشور یعنی سازمان بهزیستی، سازمان ملی زمین و مسکن، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و انجمن خیرین مسکن ساز، پروژه ساخت مسکن برای خانواده های دارای دو معلول و بیشتر را شروع کردند. ۱۴ هزار خانوار احصاء شدند و تاکنون برای ۹۲۰۰ خانوار منزل مسکونی واگذار شده است و برای ۴۴۵۰ خانوار دیگر واحد مسکونی در دست ساخت و اجراست.

وی همچنین اعلام کرد که حدود ۷۰۰ واحد مسکونی نیز امروز به طور همزمان در حال افتتاح است. امروز ۱۹۴۳ واحد مسکونی را به طور همزمان در ۳۰ استان کشور افتتاح می کنیم که ۱۲۰۹ واحد آن مربوط به خانواده های دارای یک معلول و زنان سرپرست خانوار خواهد بود و ۷۳۴ واحد آن نیز مختص خانواده هایی است که حداقل دارای دو معلول و بیشتر هستند.

بنابر اعلام قبادی دانا، واحدهای موردنظر ۷۵ مترمربع هستند.

وی گفت: البته علاوه بر مسکن دو معلولین، همکاری نزدیکی را با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و بسیج سازندگی و محرومیت زدایی سپاه پاسداران در حوزه های مختلف برای ساخت مسکن داشتیم. در ارتباط با مسکن افراد دارای دو معلول به بالا در حوزه مسکن شهری، در مجموع مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض با مشارکت بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی، سازمان بهزیستی و بنیاد مسکن پرداخت می شود و در حوزه مسکن روستایی نیز مبلغ ۸۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض از طریق بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و سازمان بهزبستی تامین می شود. برای ساخت مسکن خانوارهای دو معلول در سطح روستایی این کار انجام می شود.

وی افزود: همچنین سایر خانوارها نیز از ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برخوردار خواهند بود که در پروژه تامین مسکن محرومین که از سوی سازمان برنامه و بودجه آغاز شده مبلغ ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان نیز از طرف سازمان برنامه و بودجه از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حساب ۱۰۰ امام ،کمکهایی به عنوان وام اضافه می شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: نهضت ساخت مسکن به این صورت بوده است که از ۹۴ هزار واحدی که از ابتدای تشکیل دولت یازدهم ساخته و واگذار شده ۷۵ هزار واحد متعلق به خانواده های دارای معلول است.

قبادی دانا یاداور شد: همچنین نهضت و پویشی برای تکمیل ۳۴ هزار واحد مسکونی در دست احداث برای خانواده های تحت پوشش سازمان بهزیستی در حال آغاز است که عملیات احداث این منازل شروع شده و حدود ۳۰ تا ۹۰ درصد عملیات اجرایی برخی از این واحدها انجام شده و نیاز است که خانواده های مختلف دست به دست هم دهند تا برای خانواده دارای معلول این مسکن های در حال ساخت تکمیل شود و در قالب پویش سقف همدلی این کار رقم خواهد خورد.

قبادی دانا ادامه داد: سازمان بهزیستی تمام تلاش خود را مصروف بر این کرده تا در تمام فعالیتها، علاوه بر کمک گرفتن از دستگاه ها و مجموعه های مختلف دولتی، از نهادهای انقلابی و نهادهای حاکمیتی و همچنین مجموعه خیرین نیز کمک گیرد. با کمک و همدلی دستگاه ها و مجموعه ها می توان به هدف نهایی رسید.

وی این را هم گفت که البته ۱۶۰ هزار خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی پشت نوبت دریافت مسکن هستند و هنوز نتوانسته ایم برای این افراد اقدامی انجام دهیم که امید است با برنامه ریزی که صورت می گیرد، شرایطی فراهم شود تا امکان دستیابی این ۱۶۰ هزار خانوار پشت نوبت دریافت مسکن نیز فراهم شود، البته در سالهای اخیر در حوزه مسکن جهش خوبی صورت گرفته است. در دو ساله اخیر حدود ۳۰ هزار واحد مسکونی واگذار شده و عملیات احداث بیش از ۲۷ هزار واحد مسکونی دیگر در دو سال اخیر آغاز شده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/