رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پروژه شناسایی اختلالات ژنتیک در خانوارهای دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی بیان کرد: تا پایان سال ۱۴۰۰، تمام خانواده هایی که دارای دو معلول هستند به طور رایگان مورد مشاوره ژنتیک و آزمایش‌های لازم ژنتیکی قرار خواهند گرفت.

به گزارش نیکوکار، وحید قبادی دانا ضمن گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت به ارائه گزارش تفصیلی از خدمات ارائه شده سازمان بهزیستی به افراد دارای معلولیت در بخش‌های مختلف حمایتی، توانمندسازی، تحصیلی، مناسب‌سازی، تامین مسکن، کرونا، پیگیری قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، تلفیق اجتماعی و… پرداخت و بیان کرد: امید است که شرایطی فراهم شود تا یک فرد دارای معلولیت بتواند در جامعه ما دارای زندگی مستقل همراه با شان و منزلت اجتماعی در درون جامعه و بستر خانواده باشد؛ این موضوع مستلزم آن است که همه آحاد جامعه وجود این افراد را به رسمیت بشناسند.

وی با بیان اینکه افراد دارای معلولیت حدود ۱۰ درصد از افراد جوامع را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت موجود در تمام جوامع هستند، گفت: توجه به آنها و ایجاد شرایط مناسب برای ‌زندگی آنها یکی از ملاک‌های پیشرفته بودن جوامع مختلف در سطح جهان تلقی می‌شود.

رییس سازمان بهزیستی ادامه داد: در حال حاضر سازمان بهزیستی کشور فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهد، به طور مثال یکی از فعالیت‌های اصلی که در بهزیستی صورت می‌گیرد بحث پیشگیری از وقوع معلولیت‌هاست. برای توقف موتور معلولیت‌ها فعالیت‌های مختلفی با عنوان غربالگری صورت می‌گیرد.

جلوگیری از ناشنوایی ۳۰۰۰ نوزاد با غربالگری شنوایی 

بنابر اظهارات قبادی دانا، در سال ۹۸ با انجام غربالگری شنوایی برای نوزادان از ایجاد ناشنوایی و معلولیت ناشنوایی در بیش از ۳۰۰۰ نوزاد و شیرخوار جلوگیری شد و با غربالگری یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از این افراد با پوشش ۹۲ درصدی، افرادی که دچار مشکل بودند به مراکز درمانی ارجاع داده شدند.

وی درباره پیشگیری از تنبلی چشم نیز تاکید کرد: در سال گذشته بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار کودک سه تا۶ ساله با پوشش ۸۱ درصدی برای پیشگیری از معلولیت‌های بینایی مورد بررسی قرار گرفتند که باعث شد از ایجاد معلولیت بینایی در ۱۶ هزار و ۲۰۰ کودک پیشگیری شود.

ممانعت از تولد ۱۴۴۴ نوزاد دارای معلولیت با انجام آزمایش ژنتیک

شناسایی اختلالات ژنتیک در خانوارهای دارای معلول

رییس سازمان بهزیستی افزود: همچنین مشاوره‌های ژنتیک در بیش از ۲۹۰ مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور انجام می‌شود که در سال گذشته برای ۳۸۴ هزار خانوار انجام شده است و در موارد انجام آزمایش‌های ژنتیک برای پیشگیری از معلولیت در افرادی که قرار است تازه متولد شوند با انجام آزمایشات، از تولد ۱۴۴۴ مورد نوزاد دارای معلولیت با انجام سقط درمانی با مجوز سازمان پزشکی قانونی پیشگیری شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در کلان پروژه شناسایی اختلالات ژنتیک در خانوارهای دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز تا پایان سال ۱۴۰۰، تمام خانواده هایی که دارای دو معلول هستند به طور رایگان مورد مشاوره ژنتیک و آزمایش‌های لازم ژنتیکی قرار خواهند گرفت، البته این پروژه از مهرماه سال ۹۸ آغاز شده است.

تحویل ۱۰۴ هزار واحد مسکونی به معلولان

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به توانمندسازی معلولان گفت: در موضوع توانمندسازی افراد دارای معلولیت و خانواده های آنها، تاکنون ۱۰۴ هزار واحد مسکونی برای افراد دارای معلولیت تسهیل گری شده و در اختیار آنها قرار داده شده است که ۷۵ هزار مورد از این واحدها در دولت کنونی بوده است. در ۲ سال اخیر نیز بیش از ۲۵ هزار واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت واگذار شده است. همچنین حدود ۳۶ هزار واحد مسکونی نیز در حال احداث است که از کمک خیرین در پویشهای مردمی برای تکمیل این واحدهای مسکونی بهره خواهیم گرفت.

وی گفت: در سال ۹۴ برای خانوارهای دارای دو معلول به بالا، ۱۴ هزار خانوار شناسایی شدند که از این تعداد به ۹۲۰۰ خانواده واحد مسکونی تحویل داده شده است و ۴۳۰۰ واحد مسکونی دیگر در دست احداث است.

پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به افرادی که معلولان را مشغول به کار کنند 

قبادی دانا درباره اشتغال نیز گفت: برای پرداخت حق بیمه سهم کارفرما مطابق ماده ۱۳ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برای ۱۸ هزار نفر از افرادی که دارای معلولیت هستند و در کارگاه ها و مراکز غیردولتی مشغول به کار هستند حق بیمه سهم کارفرما به طور کامل از سوی سازمان بهزیستی پرداخت شده است.

سهمیه ۱۳۰۵ نفری معلولان برای استخدام در دستگاه های دولتی

رییس سازمان بهزیستی با اشاره موضوع استخدام ۳ درصدی معلولان تاکید کرد: در ارتباط با بحث رعایت سهمیه ۳ درصد برای استخدام های جدید در دستگاه های دولتی، در سال های ۹۷ و ۹۸ مجموعا ۹۴۰ نفر مطابق این ماده قانونی بعد از آزمونهای استخدامی جذب دستگاه ها شدند و در سال ۹۹، ۱۳۰۵ نفر سهمیه موجود است. به دلیل اینکه قرار است تمامی استخدام ها براساس آزمونهای استخدامی صورت گیرد این پستها ستاره دار است و تنها افراد دارای معلولیت می توانند با یکدیگر رقابت کنند و حتی اگر در یک دوره این سهمیه ها پر نشود برای سال آینده این سهمیه حفظ خواهد شد.

ارجاع اساسنامه صندوق تسهیلات شغلی افراد دارای معلولیت به شورای نگهبان برای دریافت تاییدیه

قبادی دانا در ادامه با اشاره به قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت گفت: بعد از تصویب لایحه دولت در ارتباط با قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال ۹۷ و ابلاغ آن به دستگاه ها، تلاش شد تا آیین نامه های مربوطه در هیات وزیران مصوب شود و همچنین اساسنامه صندوق تسهیلات شغلی افراد دارای معلولیت مصوب شد و برای تایید به شورای نگهبان رفته است. امید است هرچه سریعتر اقدامات لازم صورت گیرد و بعد از تصویب شورای نگهبان اکنون آمادگی های لازم در سازمان بهزیستی برای راه اندازی هرچه سریعتر صندوق تسهیلات اشتغال برای افراد دارای معلولیت فراهم است.

نحوه پرداخت کمک هزینه تحصیلی 

وی همچنین درباره کمک هزینه تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان نیز توضیح داد و گفت: کمک هزینه تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان یکی دیگر از مواردی است که به عنوان فعالیتهای توانمندساز در سازمان بهزیستی در حال انجام است. در حال حاضر کمک هزینه تحصیلی برای ۱۳ هزار دانشجوی دارای معلولیت به صورت الکترونیک پرداخت می شود. در گذشته این مبالغ به دانشگاه های مربوطه پرداخت می شد.

پرداخت تمام شهریه معلولان دهک های درآمدی یک تا ۷ 

وی اعلام کرد: در هفته جهانی افراد دارای معلولیت سامانه الکترونیکی دانشجویان سازمان بهزیستی رونمایی می شود و از این طریق مطابق آیین نامه ماده ۹ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برای معلولان متوسط، شدید و خیلی شدید که در دهک های درآمدی یک تا هفت قرار دارند شهریه دانشگاه آنها به طور کامل توسط سازمان بهزیستی پرداخت می شود. همچنین کمک هزینه تشویقی تحصیلی به ۲۵۰۰ دانشجوی دارای معلولیت شاغل در دانشگاه های دولتی نیز پرداخت شد.

رییس سازمان بهزیستی این را هم گفت که در هفته جاری از دانشجویان برتر که در سال جاری با رتبه زیر ۱۰۰۰ در دانشگاه ها پذیرفته شده اند به نحو شایسته تقدیر خواهد شد.

افزایش بیش از ۲ برابری هزینه هزینه مناسب سازی مسکن و خودرو معلولان

 

قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص دسترس پذیری مناسب توضیح داد و گفت: یکی از مسائل بسیار مهم برای زندگی اجتماعی و مناسب افراد دارای معلولیت این است که راه ها، وسایل حمل و نقل، ساختمان ها و اماکن مختلف اداری فرهنگی و تفریحی و آموزشی برای افراد دارای معلولیت مناسب سازی شود و دسترس پذیری برای این افراد به نحو شایسته صورت گیرد. برای این کار کمک هزینه ای برای مناسب سازی منازل مسکونی افراد دارای معلولیت توسط سازمان پرداخت می شود که در سال جاری بیش از ۲۵ هزار مورد کمک هزینه مناسب سازی برای این افراد پرداخت شده است.

به گفته وی، مبلغ کمک هزینه مناسب سازی برای مسکن و خودرو افراد دارای معلولیت بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

رییس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: همچنین تاکنون ۱۴ جلسه ستاد مناسب سازی کشور برگزار شده است که ۸ جلسه از این جلسات در ۲ سال اخیر بوده است و امید است که در این هفته نیز پانزدهمین جلسه ستاد مناسب سازی کشور را در خدمت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی باشیم.

رییس سازمان بهزیستی در ادامه با بیان اینکه در سال جاری سند راهبردی مناسب سازی کشور در ستاد مناسب سازی کشور تدوین و به دستگاه ها ابلاغ شد گفت: امید است این سند بتواند به ارتقای وضعیت مناسب سازی ساختمانها و اماکن و معابر کمک کند. همچنین وضعیت مناسب سازی ساختمان های دولتی در جشنواره شهید رجایی هر ساله مورد ارزیابی قرار می گیرد که درصد ساختمانهای دولتی که مناسب سازی و دسترس پذیر برای افراد دارای معلولیت هستند در سال ۹۲، ۲۶ درصد بود که این میزان در بررسی اخیر به ۴۳ درصد در سال ۹۹ رسیده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/