رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با بیان اینکه ۲۳ هزار کلاس معادل چهار درصد از کلاس‌های درس کشور دارای بخاری نفتی و سایر کلاس‌ها استاندارد است، گفت: در سال جاری سامانه گرمایشی ۱۰۰ هزار کلاس درس استانداردسازی می‌شود.

به گزارش نیکوکار،‌ مهراله‌رخشانی مهر گفت: ۶۳ هزار بخاری گازی استاندارد در مدارس استفاده می‌شود، اما به علت ممنوع شدن استفاده از سامانه گرمایشی دارای شعله مستقیم در کلاس، این موارد نیز جمع‌آوری می‌شود.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور بابیان اینکه در حال حاضر در هیچ جای کشور بخاری نفتی در مناطقی که علمک گاز به مدرسه رسیده است نداریم، افزود: در قانون بودجه سال ۹۹ مصوب شد وزارت نفت، سامانه گرمایشی۱۰۰ هزار کلاس درس را برای آموزش‌وپرورش در کشور استاندارد کند.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی با هدف «تجهیز و استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس» ۳۷ میلیارد ریال برای سال ۹۶، حدود۴۰ میلیارد ریال برای سال ۹۷ و نزدیک به ۱۴۰ میلیارد ریال در سال ۹۸ به استان سمنان اختصاص یافت که نسبت به سال قبل از آن ۲۶۸ درصد افزایش داشت.

رخشانی مهر بیان کرد: ابتدا سه هزار ۶۲۳ کلاس درس در استان سمنان دارای سامانه غیراستاندارد گرمایشی و نفتی بود که با تجهیز ۳ هزار و ۱۷۴ کلاس درس در حال حاضر ۴۴۹ کلاس از سامانه غیراستاندارد گرمایشی برخوردار است.

گسترش فضای آموزشی در مناطق زلزله زده

رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: همکاری خیران مدرسه‌ساز و اختصاص اعتبارات دولتی باعث شد پرونده ساخت مدارس در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به پایان برسد و ۷۸ مدرسه در زلزله کرمانشاه تخریب و پس از زلزله ۱۶۰ مدرسه در این استان ساخته شد؛ به‌طوری‌که ۰.۷ مترمربع به سرانه فضای آموزشی این استان اضافه شد.

وی در خصوص وضعیت فضاهای آموزشی مناطق سیل‌زده نیز بابیان اینکه در مهر ۹۸ هیچ دانش آموزی بدون کلاس نماند، گفـت: خیرین مدرسه ساز۲۱۰ میلیارد ریال برای ساخت مدارس در مناطق سیل زده مشارکت کردند و به همین مقدار توسط دولت اعتبار تخصیص یافت و امید است در استان های گلستان، لرستان و خوزستان تا پایان سال ۹۹ پرونده ساخت و تجهیز مدارس این مناطق بسته شود.

سامانه مکان یابی ساخت مدارس به زودی رونمایی می شود

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: در راستای تحقق سند تحول بنیادین و براساس تحولات جمعیت شناسی، سامانه تعیین مکان برای ساخت مدارس راه‌اندازی می‌شود تا نیازسنجی بر اساس اطلاعات جمعیتی راهبرد خوبی را پیش روی ساخت مدارس بگذارد و از ساخت مدارس کوچک جلوگیری شود.

رخشانی‌مهر معیار طراحی این سامانه را آمایش سرزمینی خواند و گفت: این نرم‌افزار طوری طراحی شده است که بر اساس مطالعات جمعیتی ۵۰ ساله و نیاز ساخت مدارس در مناطق و جانمایی آنها عمل کند، این سامانه پس از تایید توسط وزیر آموزش‌وپرورش به زودی رونمایی می شود.

۴۰ هزار طرح نیمه تمام آموزشی در کشور

رخشانی‌مهر با اشاره به ۴۰ هزار طرح نیمه تمام در کشور گفت: تا پایان امسال ۱۴ هزار کلاس درس تکمیل و تحویل می شود و در حال حاضر ۲۶ هزار کلاس دولتی و ۱۴ هزار کلاس مشارکتی طرح های ملی فعال هستند و طرحی که از منابع ملی به صورت رها شده باشد نخواهیم داشت.

وی افزود: از سال ۹۶ تا ۹۸ به ترتیب هفت هزار،۱۰ هزار و ۱۴ هزار کلاس درس ساخته شد و در سال ۹۹ نیز تعداد ۱۴ هزار کلاس در حال ساخت است، و بخش‌هایی مانند مدارس بزرگ با حیاط‌های بزرگ، مجتمع و امکاناتی نظیر سالن ورزشی و مساجد جزو تعداد کلاس ها به حساب نمی آید.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور اظهار کرد: سرانه فضای آموزشی در استان سمنان حدود ۶.۶۱ مترمربع و میانگین سرانه آموزشی در کشور نزدیک به ۵.۲۱ متر مربع می باشد. البته سرانه استاندارد و مطلوب سرانه آموزشی استاندارد برای کشور ۸.۴ مترمربع در نظر گرفته شده است.

رخشانی مهر خاطرنشان کرد: جمع اعتبارات ابلاغ شده ملی به استان سمنان در سال ۹۶ حدود ۱۲۰ میلیارد ریال، در سال ۹۷ معادل ۳۴ میلیارد ریال و در سال ۹۸ به ۶۸۰ میلیارد ریال رسید.

وی با بیان اینکه سمنان از نظر سرانه فضای آموزشی در رتبه هشتم کشور قرار دارد به افزایش اعتبارات مدرسه‌سازی در استان پرداخت و ادامه داد: در سال ۹۶ اعتبارات ملی ابلاغی این استان ۱۲ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۸ با ۱۷۰درصد رشد به ۳۴ میلیارد تومان و در سال ۹۸ با رشد ۱۰۰درصدی به ۶۸ میلیارد تومان رسیده است و در مجموع اعتبارات این استان از ۹۶ تاکنون افزون بر ۴۴۴درصد رشد داشته است.

پایان مدارس خشتی و حذف مدارس سنگی

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیزمدارس کشور با اشاره به جمع‌آوری کلاس‌های خشتی در کشور گفت: در ابتدای این طرح یک‌هزار و ۶ کلاس خشتی در کشور و ۶ کلاس خشتی در استان سمنان وجود داشت که در حال حاضر تمام آنها جمع آوری شده است.

رخشانی مهر با اشاره به برنامه‌ریزی برای برچیدن مدارس سنگی در کشور خاطرنشان کرد: بعد از حذف مدارس گلی و خشتی در کشور، امسال برای حذف مدارس سنگی برنامه‌ریزی شده است؛ که هر استان با توجه به اعتبارات خود، یک هدف‌گذاری برای حذف مدارس سنگی خواهد داشت و تاکنون دو استان اصفهان و سمنان برنامه خود را برای حذف این مدارس تا پایان سال ۹۹ ارائه داده‌اند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، وی با بیان اینکه در این برنامه حذف و جمع‌آوری مدارس سنگی دارای دانش‌آموز در اولویت قرار گرفته افزود: برخی از مدارس سنگی در سراسر کشور که خالی از جمعیت دانش آموزی هم هستند با هدف حفظ مالکیت آموزش‌وپرورش جمع‌آوری نخواهند شد.

برنامه‌ای برای برچیدن مدارس کپری نداریم

وی به برگزاری جشن پایان مدارس کپری در سال ۸۷ اشاره و تصریح کرد: در آن سال کل مدارس کپری کشور برچیده شد و جشنی هم تحت عنوان جشن پایان مدارس کپری برگزار شد اما با گذر زمان با توجه به نیاز منطقه به مدارس کپری، دوباره اینگونه مدارس که متناسب با نیاز اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی جمعیت عشایری شکل گرفته از نو بنا شدند و از همین رو در حال حاضر نیز ۱۵۰ مدرسه کپری در سطح کشور داریم که با توجه به تجربه قبلی برنامه‌ای برای برچیدن آنها نداریم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/