کد خبر: 2877

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تاکید کرد

لزوم توجه به توسعه مناطق شهری محروم در تهران

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به ریزدانگی و معابر کم عرض منطقه ۱۷ آن‌ها را تهدیدی برای تاب آوری شهری دانست و بر لزوم توجه به توسعه مناطق محروم شهر تهران تاکید کرد.

به گزارش نیکوکار، مجید فراهانی پس از استماع گزارش شورایاران منطقه ۱۷ گفت: منطقه ۱۷ بیش از ۴۰۰۰ شهید سرافراز تقدیم کرده که به این ترتیب این منطقه به درالشهدای تهران معروف است. این ایثار و جانفشانی شهروندان منطقه در پاسداری از انقلاب اسلامی و ایران عزیز در کنار محرومیت این منطقه و فقدان وجود زیرساخت‌های اساسی محرک توسعه به نحوی که این منطقه رتبه ۲۲ را در بین مناطق ۲۲ گانه شهرداری از حیث توسعه یافتگی دارد بنابراین حق منطقه ۱۷ و شهروندان این منطقه به‌درستی ادا نشده است.

وی افزود: مراکز تجاری فروش لوازم یدکی خودروهای سبک و سنگین، مرکز مصنوعات آلومینیونی بازار کیف و کفش امین الملک، بازار مبل یافت آباد از جمله مهمترین مراکز اقتصاد شهری منطقه به شمار می‌آیند و توسعه بازارها با محوریت پاسخ به نیازهای طبقه متوسط شهر تهران و شهرهای همجوار می‌تواند نقش موثری در رشد و توسعه اقتصاد شهری و کارآفرینی در این منطقه داشته باشد.

فراهانی ادامه داد:  وجود معابر کم‌عرض، بافت ریزدانه املاک، املاک به‌شدت فرسوده و غیر قابل نفوذ از جمله مولفه‌های تهدید پایداری و تاب آوری شهری در این منطقه در برابر حوادث غیر مترقبه همچون زلزله و … است بنابراین لازم است که با تشویق و ترغیب مردم و با در نظر گرفتن امتیازات تشویقی و تسهیلات زمینه‌های نوسازی بافت فرسوده را بیش از پیش فراهم کنیم.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران  در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که وضعیت ریزدانگی بافت مسکونی و غیرقابل نفوذ بودن آن سبب شده تا این منطقه در زمره محروم‌ترین مناطق شهر تهران از حیث سرانه کاربری‌های خدماتی قرار بگیرد،گفت: باید شهروندان تهرانی فارغ از منطقه محل سکونت از امکانات و شاخص‌های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی و تفریحی به‌صورت مناسب و عادلانه برخوردار شوند تا از این طریق مهاجرت‌ها و جابجایی‌های درون شهری کاهش پیدا کنند و به تبع آن تعادل در تراکم جمعیتی مناطق شهر تهران ایجاد و تعلق خاطر شهروندان به محل سکونتشان بیش از پیش تقویت شود و هر شهروندی به محله خود افتخار کنند.

در ادامه جلسه محمد سالاری – رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران – با اشاره به اجرای نشدن طرح نیلوفری در سطح منطقه۱۷ گفت: پروژه طرح نیلوفری متاسفانه هنوز آغاز نشده این در حالیست که توافقات لازم با مجموعه راه آهن صورت گرفته ولی همچنان عملیات اجرایی این طرح آغاز نشده است.

وی افزود: بی تردید باید برای اجرای این پروژه برنامه‌ای زمانبندی ارائه شود.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اجرای پروژه‌های محله‌ای در سطح منطقه ۱۷ اشاره کرد وگفت: منطقه ۱۷ اقدامات گسترده و خوبی در مورد پروژه‌های محلی آغاز کرده که رضایتمندی زیادی علیرغم هزینه‌های کم آن برای شهروندان به همراه داشته است.

وی تاکید کرد: امیدواریم اجرای پروژه‌های محله‌ای به عنوان یک نهضت به سایر مناطق شهر تهران نیز تسری پیدا کند و بتوانیم از این طریق شاهد افزایش رضایتمندی شهروندان باشیم.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/