رئیس انجمن سالمندشناسی با بیان اینکه نگرانی ما در حوزه سالمندی بحث افزایش و رشد جمعیت سالمندی است که در دنیا منحصر به فرد است، گفت: نگران هستیم که در سال ۱۴۱۰ به بعد بحث چالش سالمندی در کشور تبدیل به بحران شود.

به گزارش نیکوکار، احمد دلبری در همایش سالمندی با بیان اینکه کشور ما در ۴۰ سال گذشته خدمات شایسته‌ای در حوزه بهداشت و درمان و بیمه‌ای به جامعه داشته و به واسطه این خدمات، امید زندگی در کشورمان ۲۰ سال افزایش پیدا کرده است و از میانگین جهانی وضعیت ما بهتر است، گفت: به تناسب این افزایش امید زندگی انتظار داریم کیفیت زندگی این افراد هم افزایش یابد که باید در این حوزه عزم ملی و بسیج عمومی اتفاق بیفتد که آنچه شایسته سالمندان و سالمندی است را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه نگرانی ما در حوزه سالمندی بحث افزایش رشد جمعیت سالمندی است که در دنیا منحصر به فرد است، یادآور شد: نگران هستیم که در سال ۱۴۱۰ به بعد بحث چالش سالمندی در کشور تبدیل به بحران شود.

دلبری تاکید کرد: انتظار می‌رود که توجه بیشتری به موضوع سالمندی داشته باشیم و بحث سالمندی موضوع حاکمیتی در کشور شود. باتوجه به اینکه اکنون دبیرخانه شورای سالمندی کشور آن تناسب را با این نیازها ندارد، قطعا نیاز است دولت توجه خاصی به ارتقای جایگاه دبیرخانه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ سال طول کشید تا سند ملی سالمندی نوشته شد، گفت: این سند نیاز به تقسیم کار ملی و برنامه اقدام دارد. نیاز به قانون حمایت از سالمندان داریم که مجلس باید توجه خاصی به این موضوع داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بحثهای معیشتی در حوزه سالمندی یکی از مسائلی است که به طور جد باید به آن فکر شود، خاطر نشان کرد: متاسفانه میزان فقر در جامعه سالمندی دو برابر رده‌های سنی است.

وی گفت: یکی از چالشهای بسیار جدی کشور عدم نیروی انسانی متخصص در این حوزه است. در حال حاضر به ۲۰۳۲ متخصص طب سالمندان در کشور نیاز داریم و حدود ۲۳ متخصص داریم.

دلبری با اشاره به اینکه بحثهای بیمه‌ای یکی از مشکلات جدی حوزه سالمندی است، اظهار کرد: ۷۰ درصد سالمندان بیمه تکمیلی ندارند و ۵۵ درصد سالمندان مستمری دریافت نمی‌کنند.

کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش بیان کرد: با تحقق برنامه پزشک خانواده در شهر و روستا و با یک بسته خدمتی، بنا است که در حوزه غربالگری، شناسایی، توانمندی، آموزش، مراقبت و تمرکز بر بیماریهای غیرواگیر بتوانیم قدم اساسی برداریم.

وی گفت: برنامه‌ای که یک سال است به جد روی آن کار می‌کنیم، علی رغم اینکه برنامه چهارم توسعه به این طرف بوده، بحث پزشک خانواده است. چون اگر برنامه‌ای را به عنوان پایه داشته باشیم، خدمات مراقبتی و از طرفی برنامه هایی برای توانمندی و آموزش سالمند و شناسایی به موقع بیماری سالمند، وقتی محقق می‌شود که پزشک خانواده در کل کشور اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه اکنون پزشک خانواده را در روستاها داریم اما در شهر وضعیت خوبی در حوزه سلامت نداریم، گفت: با تحقق برنامه پزشک خانواده در شهر و روستا با یک بسته خدمتی بنا است که در حوزه غربالگری، شناسایی، توانمندی، آموزش، مراقبت و تمرکز بر بیماریهای غیرواگیر بتوانیم قدم اساسی برداریم. مهمتر از همه مراقبت است.

حیدری یادآور شد: اگر پزشک خانواده در کل کشور محقق شود، بسیاری از مسائل جسمی و روانی را ساماندهی می کند.

حیدری در ادامه با اشاره به اینکه در ابعاد اجتماعی و معنوی باید خوب حرکت کنیم، به موضوع توانبخشی اشاره کرد.

وی با اشاره به استفاده از سمنها گفت: باید اطلس درست داشته باشیم و پازلها درست تعریف شود. اگر کارها حالت هم افزایی نداشته باشد به نظر انرژی‌ها هدر می‌رود و خسته کننده می‌شود.
منبع: ایسنا

انتهای پیام/