کد خبر: 678

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران مطرح کرد

کم توجهی به معلولین در برنامه‌های نوروزی شهرداری

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر با بیان اینکه برنامه‌های شهرداری در ایام نوروز این شهر را به شهری گردش‌پذیر تبدیل کرد در عین حال گفت: در برنامه‌های نوروز هیچ اشاره مستقیم و توجه خاصی به معلولین نشده بود.

به گزارش نیکوکار، الهام فخاری در یکصد و شصت و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در ارائه گزارشی از فعالیت‌های شهرداری تهران در ایام نوروز در خصوص گردشگری، گفت: این گزارش در خصوص فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی شهرداری تهران در ایام نوروز ۹۸ است، اما در پاسخ به این سوال که چرا این گزارش در این مقطع ارائه می‌شود باید بگویم رویدادهای مناسبتی بخش مهمی از کار شهرداری تهران در حوزه اجتماعی است که یکی از آنها عید نوروز است.

وی افزود: اگر نقش شهرداری به درستی ارزیابی شود در هنگام تنظیم بودجه بهتر می‌توانیم برای همکاران توضیح دهیم که فرهنگ و هنر به بودجه و هزینه‌کرد نیاز دارد. شهرداری تهران همه ساله در قالب اجرای طرح استقبال از نوروز اقداماتی از قبیل آماده سازی و بهسازی شهر در زمینه‌های زیست محیطی، زیباسازی، آراستگی و پیرایش سیما و منظر، مدیریت خدمات گردشگری، زمینه سازی برای حضور شهروندان در شهر با اجرای جشن‌ها و آئین‌های متناسب با ایام نوروز و … را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: شهرداری تهران در این راستا آفرینش و تولید رویدادهای اجتماعی، فرهنگی هنری در عرصه شهر را بر عهده دارد. سنجش کیفیت، میزان اثربخشی و رغبت شهروندان در بهره گیری و شرکت در این مراسم با توجه به کسب رضایتمندی گروه‌های سنی و جمعیتی مخاطبان در شهر تهران و چگونگی توزیع خدمات در میان مناطق برخوردارتر و مناطق کم برخوردار از جمله موضوعات مهمی است که مورد توجه شورای شهر و کمیته اجتماعی شورا قرار گرفته است.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: میزان دستیابی و تحقق اهداف تعیین شده نسبت به هزینه‌های صرف شده نیز از جمله مسائلی است که باید به آن توجه کافی داشته باشیم. اهداف برنامه‌های استقبال از نوروز باید با ایجاد روحیه نشاط، شادابی و امید در شهروندان و تغییر و تحول در سیما و منظر شهر همراه باشد.

وی ادامه داد: زمینه سازی برای حضور شهروندان در محیط‌های عمومی برای فعالیتی غیر از کار و خرید، کاهش تصدی‌گری شهرداری و دخالت شهروندان در اجرای برنامه‌ها با محوریت سمن‌ها و سرای محلات و تعیین آماده سازی معابر مناسب برای تشویق شهروندان به پیاده روی در شهر به صورت جمعی و خانوادگی از جمله اهداف برنامه‌های استقبال از نوروز بوده که مبنای ارزیابی این رویداد قرار گرفته است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر تهران در تشریح شیوه‌های ارزیابی برنامه‌های شهرداری تهران در نوروز ۹۸ با اشاره به اینکه ارزیابی برنامه‌های استقبال از نوروز به سه روش انجام شده است، گفت: در نخستین روش ارزیابی رویدادهای اجتماعی، فرهنگی، رویدادهای هنری، گردشگری و محل‌های اسکان مسافرین مد نظر بوده است. این پیمایش توسط کمیته اجتماعی شورا انجام شده، هدف از مطالعه ارزیابی تمام رویدادهای برگزار شده در سطح شهر تهران و همچنین کیفیت خدمات رسانی مراکز وابسته به شهرداری تهران بوده است.

وی افزود: تکنیک جمع‌آوری اطلاعات، پرسشنامه بسته و جمع‌آوری داده‌ها با همکاری ۱۵ کارشناس از کمیته اجتماعی و تکمیل پرسشنامه با مراجعه حضوری به محل‌های وقوع رویدادهای فرهنگی، هنری انجام شده است. در مجموع ۱۱۰ پرسشنامه مربوط به ارزیابی رویدادها تکمیل شده و با بازدید از اماکن وابسته به شهرداری تهران فعالیت آنها در ایام تعطیلات نوروزی تمام شماری شد.

فخاری با اشاره به نظرسنجی از شهروندان توسط اداره کل مطالعات اجتماعی به عنوان شیوه دوم ارزیابی این برنامه‌ها تصریح کرد: جامعه آماری این پیمایش، شهروندان مخاطب نوروزگاه‌ها و حجم نمونه ۱۰۰۰ نفر بود. داده‌های نظرسنجی از طریق تکمیل پرسشنامه با مشاهده حضوری پرسشگر در ۱۱ مکان جمع‌آوری شده است.

وی به نظرسنجی تلفنی از شهروندان توسط مرکز مطالعات شهرداری تهران اشاره کرد که در آن نظرات ۳۱۵۶ نفر از شهروندان تهرانی در خصوص برنامه‌های نوروزی از طریق مکالمه تلفنی مورد پرسش قرار گرفت و در این باره گفت: در این نظرسنجی ۶۱ درصد از شرکت کنندگان زن و ۳۸.۵ درصد از آنها مرد بودند. به لحاظ سنی به ترتیب ۴۷.۴ درصد ۳۰ تا ۴۵ سال، ۳۳ درصد ۴۶ سال به بالا و ۱۲۰ درصد ۱۵ تا ۲۹ سال بودند که از کل پاسخ دهندگان تقریبا ۵۱ درصد در تهران نبودند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تهران در نوروز تبدیل به شهری گردش پذیر شد از تلاش بی وقفه همه دست اندرکاران اجرای این برنامه‌ها به ویژه معاونت اجتماعی و سازمان فرهنگی هنری سازمان زیباسازی شهر تهران قدردانی کرد و افزود: بی‌تردید به اذعان کارشناسان فعالیت‌های فرهنگی هنری شهرداری تهران در ایام نوروز ۹۸ نسبت به سنوات گذشته از فراگیری بیشتر و بهبود کیفی قابل توجهی برخوردار بوده است.

وی افزود: برگزاری برنامه‌های فرهنگی در عرصه‌های عمومی شهر تهران در ایام نوروز اوقات فراغت شهروندان و مسافرانی که به تهران آمده بودند را غنی کرده و این شهر را به شهری گردش‌پذیر تبدیل کرده است. این ویژگی موجبات افزایش احساس تعلق به شهر را در شهروندان فراهم کرده است.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/