مدیرکل کمیته امداد استان تهران از افزوده شدن ۱۸ هزار خانوار جدید به مددجویان این کمیته طی دوسال اخیر خبر داد.

به گزارش نیکوکار، سید ابوالفضل پرپنچی در نشست خبری خود با بیان اینکه مددجویان نباید دچار چسبندگی به کمیته امداد شوند و باید در یک فرایند ۵ ساله توانمندسازی از پوشش این نهاد خارج شوند، گفت: حدود ۷۳ هزار خانوار به طور ثابت تحت پوشش کمیته امداد استان تهرانند و طی دوسال گذشته ۱۸ هزار خانوار دیگر در قالب تبصره ۱۴ تحت پوشش امداد قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم تا این افراد نیز مانند مددجویان دیگر از همه امکانات ارائه شده استفاده کنند، اظهار کرد: حدود ۱۹ هزار نفر از ایتام و محسنین نیز تحت پوشش کمیته امداد استان تهران قرار دارند که در تلاشیم با جذب چند برابری حامیان از ۶۷ هزار حامی موجود به ۲۳۰ هزار نفر،  دغدغه زندگی آنان را برطرف کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با تاکید بر لزوم تهیه پیوست فرهنگی برای تمام طرح‌ها و برنامه‌های کمیته امداد تصریح کرد: به این ترتیب از شکست خوردن بسیاری از این طرح‌ها جلوگیری خواهیم کرد.

پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی برای متقاضیان خرید جهیزیه

پرپنچی با اشاره به سامانه ۷۳۵۵ برای جذب حمایت خیرین نیز توضیح داد: در حال حاضر در بخش توزیع جهیزیه هیچ پشت نوبتی در کمیته امداد استان تهران نداریم و برای تکمیل و تامین اقلام نیز کمک‌های ویژه‌ای از سوی خیرین دریافت کردیم. در حال حاضر برای این منظور شش میلیون تومان کمک نقدی بلاعوض و ۱۰ میلیون تومان وام به افراد متقاضی جهیزیه داده می‌شود. این مبلغ با تغییرات اقتصادی اخیر افزوده شده است چرا که پیش از این کمک هزینه تامین جهیزیه پنج میلیون وام و سه میلیون کمک نقدی بلاعوض بود.

وی با بیان اینکه تا کنون ۱۷۰ مرکز نیکوکاری افتتاح شده است، توضیح داد: قصد داریم تا در یک برنامه یکساله این تعداد مراکز را به حدود ۱۰۰۰ مرکز افزایش دهیم تا در کنار کمیته امداد قرار بگیرند. همچنین مرکز نیکوکاری تخصصی نیز تشکیل شده‌اند برای مثال در مساجد از سوی ائمه جماعات که شناخت بیشتری نسبت به جامعه هدف دارند اقدامات لازم را انجام دهند.

اعطای ودیعه مسکن ۵ تا ۲۰ میلیونی به نیازمندان

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با بیان اینکه در هشت ماه نخست امسال ۳۰ میلیارد تومان در استان تهران به ۶۰۰۰ مددجو ودیعه مسکن، کمک حمایتی، اشتغال، درمان و … پرداخت شده است، گفت: این تسهیلات بین پنج تا حداکثر ۳۰ میلیون تومان بوده‌اند. ودیعه مسکن به طور خاص به ۵۶۵ نفر در هشت ماه نخست امسال اعطا شده که بین پنج تا ۲۰ میلیون تومان بوده است. همچنین ودیعه مسکن امانی نیز در اختیار مددجویان قرار گرفته که دارای کمترین قدرت اقتصادی و حمایتی بودند بطوریکه کمیته امداد این ودیعه را به شکل امانی به صاحبخانه می‌دهد و بعد از موعد سررسید مسکن آن را دریافت می‌کند.

پرپنچی با بیان اینکه امسال ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت پرداخت شده است، اظهار کرد: تا کنون تمام اعتبار مربوط به این تسهیلات جذب و پرداخت شده است. همچنین در خصوص کاریابی نیز حدود ۸۰۰ نفر در هشت ماه نخست امسال کار پیدا کردند و از سوی کمیته امداد به ازای هر نفر از مددجویانی که توانسته‌اند کار پیدا کنند ۸۰۰ هزار تومان به موسسه کاریابی پرداخت شده است.

ارائه وام ۵۰ میلیون تومانی به کارفرمایانی که مددجویان را جذب کنند

وی با بیان اینکه امسال بیش از ۲۹۰۰ نفر نیز با ۲.۵ میلیارد تومان پول، آموزش جهت اشتغال دریافت کردند توضیح داد: همچنین حق بیمه مددجویان جذب شده برای اشتغال نیز تا دو سال توسط کمیته امداد پرداخت می‌شود. همچنین به کارفرمایان نیز با جذب هر نیرو ۵۰ میلیون تومان وام داده می‌شود که البته این مبلغ به شکل مرحله‌ای و با نظارت کارشناسان به تدریج در اختیار کارفرمایان قرار می‌گیرد.

به گفته وی تا کنون حدود ۱۱ راهبر شغلی نیز در کمیته امداد استان تهران در زمینه کارآفرینی با این نهاد همکاری می‌کنند.

وی با بیان اینکه بزرگترین مشکل خانواده‌ها در استان تهران در خصوص ضمانت وام است، اظهار کرد: صندوق ضمانت نیز زیرمجموعه صندوق امداد ولایت تشکیل شده که طی مدت اخیر برای ۳۸۰ مورد وام مددجویان قرار ضمانت صادر کرده است. با این وجود خوش حساب‌ترین وام گیرندگان مددجویان کمیته امداد هستند و این صندوق می‌تواند جهت تسهیل دریافت وام به آنها کمک کند. این صندوق تنها از مددجویان سفته دریافت می‌کند و سپس ضمانت لازم را برای بانک صادر می‌کند.

پرپنچی همچنین با اشاره به اینکه تمام مددجویان کمیته امداد بسته حمایتی معیشتی را دریافت کرده‌اند توضیح داد: مددجویان متقاضی می‌توانند از طریق خود معرف، معرف نیکوکاری، سازمان‌ها و موسسات و نمایندگان مجلس سامانه ۷۳۵۵ یا دفتر مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری به عنوان مددجو به کمیته امداد معرفی شوند.

وی همچنین گفت: در استان تهران ۱۱ هزار و ۵۰۰ مستاجر در تهران مددجوی کمیته امداد هستند و تعمیر و تکمیل و بازسازی حدود ۸۰۰ مسکن نیز در استان تهران انجام شده است.

 

 

 

منبع: ایسنا

 

 

انتهای پیام/