معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ایجاد صندوق ضمانت در حوزه اشتغال برای زنان سرپرست خانوار، اصلاح آیین نامه‌ها در راستای کمک و تسهیلات مددجویان، طرح ارتقا ساختار مشاوران زن از اقدامات عملکردی در حوزه زنان در یکسال گذشته است.

به گزارش نیکوکار، انسیه خزعلی امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار کرد: سیاست زدگی، نگاه‌های سیاسی و تشریفاتی بودن در این معاونت یکی از آسیب‌هایی بود که معاونت با آن دست به گریبان بوده است، معاونت قدرت اعمال نظرات را نداشت که در یک سال گذشته سعی کردیم که این آسیب کم شود.

وی با بیان اینکه محورهای اصلی در حوزه‌های عملکردها را داشتیم، افزود: تدوین لایحه و اصلاح قوانین، برنامه ریزی برای توانمندسازی زنان بویژه سرپرست خانواده و کار آفرین، ارتباطات مردمی و دیدارهای نخبگانی، مقابله با آسیب‌های مرتبط با حوزه زنان، برنامه ریزی و نظارت بر دستگاه‌های اجرایی و رصد ارزیابی با اخذ اعتبار و تخصیص صورت گرفته است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: در بخش لوایح اعتراضاتی داشتیم که بطور مثال کارنامه به مادران داده نمی‌شد ‌که این موضوع با دستور رییس جمهور اصلاح شد.

خزعلی درباره اقدامات این معاونت برای ارتقای شاخص‌های عدالت جنسیتی اظهار کرد: در چند نوبت از دستگاه‌های مختلف گزارش کار درخواست کردیم اما با توجه به نبود امکان ارزیابی شاخص‌ها و نبود امکانات و نیرو پاسخ مطلوبی بدست نیامد.

وی با بیان اینکه ۷۷ شاخص در ۱۲۵ زمینه تنظیم شده بود، خاطرنشان کرد: برخی شاخص‌ها امکان پیاده کردن نداشت و برخی شاخص‌ها فقط  به زنان اختصاص داشت و قابلیت قیاس نداشت.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: تنوع و تکثر شاخص‌ها یکی از مواردی است که دستگاه ها را گرفتار کرده ، بنابراین بحث تنظیم شاخص هایی هدفمند در حوزه زنان و مردان تدوین شد که گزارش آن به صورت ادواری ارائه می‌شود.

حضور زنان در ورزشگاه‌ برای دیدار مسابقه فوتبال اخیر تصمیم وزارت ورزش بود

خزعلی همچنین در پاسخ به این پرسش مبنی بر حضور زنان در ورزشگاه برای بازی استقلال به دلیل فشار فیفا بوده یا خیر با بیان اینکه حضور زنان در ورزشگاه‌ برای دیدار مسابقه فوتبال اخیر با فشار فیفا نبوده و تصمیم وزارت ورزش بوده است، گفت: تداوم حضور زنان در مسابقات فوتبال نیز بستگی به تصمیم وزارت ورزش دارد

وی همچنین درباره اقدامات برای حمایت از زنان و زوجین نابارور اظهارکرد : در قانونی که در یکی از سفرهای استانی به تصویب رسید، بنا شد بیمه ناباروری در همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی لحاظ شود. همچنین در قانون ذکر شده اگر مراکز خصوصی بیمه را قبول نکنند، مجوز آنها تمدید نمی‌شود.

وی  در ادامه درباره وام‌های ازدواج و وثیقه گفت: با دستور رییس جمهور مقرر شد که  در مدت زمان ۲ هفته تا حداکثر یک ماه زوجین وام را دریافت کنند و وثایق بانک‌ها نیز به حداقل ممکن دریافت شود.

وی افزود: یکی از اعتبارات در سفرهای استانی برای زندانیان زن و خصوصا مهارت آموزی  اختصاص داده می‌شود تا براین اساس زنان پس از آزادی بتوانند اشتغال داشته باشند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود:  در زمینه سلامت روانی خانواده، اجرای نظام مشاوره  تدوین شد و برای آموزش پیش، حین و پس از ازدواج و پیشگیری از طلاق نیز اقداماتی در دستورکار قرار گرفته است.

خزعلی ادامه داد:  ١۵ لایحه و اصلاحیه را در دست تدوین داریم، اما درباره امتیازات ویژه از خانم‌ها، حتما در راستای رسالت‌ها و مسئولیت های زنان برنامه نظام واره اشتغال را داریم، گاهی مشاهده می‌شود در مرخصی ۶-٩ ماهه زایمان، حقوق زنان قطع می‌شد، همچنین گاهی برخی شغل‌ها بعد از این مرخصی‌های زایمان از دست داده می شد که در پی تثبیت و حمایت از مشاغل و جایگاه بانوان هستیم.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/